Babaannemin Tavuklu Böreği

Çok uzun zaman oldu...Ve ne yazacağımı bilmeden başladım...Kendimi ödevini yapmamış öğrenciler gibi hissediyorum...

Bu sefer yazacaklarımı bir kompoze edemeyeceğim en iyisi liste yapayım ;

  • Notebook im bozuldu ve benden ayrı bir ay keyif çattı...Bende anladım ki internet ve bilgisayar olmadan da yaşanabiliyormuş.
  • Annemle anneannem Göceğe taşındı.Keyifli ama yorucu bir dönem geçirdik.Artık günümün büyük bölümü onlarda geçiyor.Kendi mutfağımı bile kullanamıyorum artık , tembellik pek keyifliymiş.
  • Dedemi kaybettik ; Yaşı ve hastalığı kabullenmemizi kolaylaştırdı , ama babamla ilk defa böyle bir dönem yaşadığımız için , benim için endişeli günlerdi.
  • Ve en ağırı sona sakladım ; Hala tam olarak kesinleşmesede , buradan ayrılıp Bodruma yerleşme ihtimalimiz var.Belirsizlik çok kötü.Evime , dostlarıma kısaca Göceğe veda etmek çok zor.  

İşte bu nedenlerle bir süre daha kendimi bloguma tam anlamıyla adayabileceğimi sanmıyorum.Elimden geldiğince birşeyler karalamaya çalışacağım ama buna 'Blogcu' da izin vermeyecek gibi çünkü bu post a eklediğim resimler bile açılmıyor.Düzeleceğine kötü giden bir sistem olmaya başladı galiba.

En kısa süre içinde görüşmek üzere...

 

NİHAL HANIM'IN TAVUKLU BÖREĞİ

 

Malzemeler:

500 gr haşlanmış tavuk eti (suyu ayırılacak)

3 yufka

1 yumurta

1 1/2 su bardağı iri çekilmiş ceviz

Sıvıyağ

Kimyon

Hazırlanışı:

Didiklenen tavuk etlerine yumurtanın beyazı , kimyon ve cevizin bir bardağı eklenir , köfte yoğurulur gibi karıştırılır.Tezgahın üzerinde ilk kat yufkanın her tarafına fırçayla yağ sürülür ve yufkanın dört ucuda zarf katlar gibi kare oluşturacak şekilde içe katlanır,yufkanın üst tarafına hazırladığımız için 1/3 ü yayılır ve rulo yapılır ve tepsiye alınır.Bütün yufkalara aynı işlem uygulandıktan sonra , fırçayla çok az sıvıyağ karıştırılmış yumurta sarısını böreklerin her tarafına süreriz.Kalan cevizide üstlerine serpiştirdikten sonra , 180 derecede üzeri kızarana pişiririz.Börekler piştikten sonra bir kenarda soğumuş olan tavuk suyundan bolca (2 - 2 1/5 bardak arası ) üzerlerine gezdirelim ve sıcaklığını koruyan fırında 10 - 15 dk daha bekletelim ve soğumadan servis yapalım.Afiyet şeker olsun.

( Ben soğuk yemek sevdiğim için soğuk halide güzel olan bu böreği , içindeki tavuk suyu jöleleşebileceğinden daha sonraki sunumlarınızda ısıtmanız tavsiye olunur.)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !