LİMON KREMALI BİSKÜVİLİ PASTA

 

LİMON KREMALI BİSKÜVİLİ PASTA (FÜSUN)

Füsun'dan öğrendiğimden beri haftada bir yapıyorum bu pastayı , yayınlamak kısmet olmamıştı.Koca limonlu sevmediği için , ona vişnelisini yaptım.Her ikiside muhteşem.

Çok eskilere dayanan , düzensiz diabet problemim var.Bu nedenle uyku arasında ani şeker düşmelerine karşı evde tatlı bulundurmak şart benim için.Çünkü gözlerim kapalı bir halde yataktan fırlayıp mutfakta ilk elime geçen çatalı saplayacak tatlılar hayat kurtarıcı benim için.Yatağa dönüşlerde bazen çatal hala ağzımda oluyor.Sabah başucumda çatalla uyanmak , gecenin özetini çıkarıyor benim için.

Malzemeler:

250 gr. petit beurre bisküvi

2 adet limon suyu (veya 1/2 bardak vişne suyu)

2 çorba kaşığı buğday nişastası

2 yumurta sarısı

1 su bardağı süt

1 su bardağı su

7 çorba kaşığı toz şeker

50 gr. margarin

Hazırlanışı:

Bisküvileri küçük parçalara böldüm.Diğer bir yanda margarin hariç tüm malzemeleri tencereye alıp,çırpıcıyla sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirdim.Ateşten alıp,margarini de ekledim.Bu karışımdan bir bardak, daha sonra üzerine sürmek için ayırdım.

Kalanını bisküvilerle karıştırdım.Pastayı yuvarlak bir kalıba dökerek,tabi tabanına folyo sermek lazım,buzdolabında 2 saat bekletiyoruz. Ters çevirerek bir pasta tabağına çıkartıp,ayırdığım sosu üzerine sürdüm

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !